Biblioteka jest otwarta w godz. 9.00-13.00.

Procedury udostępniania materiałów bibliotecznych »

Wieczór piosenki turystycznej

Chłodne i pochmurne jesienne wieczory sprzyjają przywołaniu wspomnień o słonecznych wakacjach. Dobrą okazją ku temu był wieczór piosenki turystycznej zorganizowany w Centrum Dialogu 29 listopada 2012 r. Inicjatorem i pomysłodawcą wieczoru był ks. Sławomir Witkowski, ojciec duchowny toruńskiego seminarium, a zarazem zapalony turysta. Organizacji wieczoru podjęli się studenci z samorządu studenckiego Wydziału Teologicznego UMK.

Wieczór rozpoczął się od wspólnego śpiewu starych i od pokoleń chętnie śpiewanych „standardów” turystycznych, takich jak np. „Krajka”, „Sokoły” czy „Jak dobrze nam”. Śpiew ten był animowany przez Diakonię Muzyczną Domowego Kościoła z Rubinkowa.

Ważnym elementem spotkania była prelekcja zatytułowana „Co jest dalej za Bieszczadami” czyli rzecz o Karpatach Wschodnich.  Swoim wspomnieniami z tych słabo znanych i trudniej dla nas dostępnych pasm górskich dzielił się p. Roman Gąsiorowski z klubu turystyki górskiej „Karpaty”. Od 15 lat wielokrotnie organizował on wyjazdy w Karpaty Wschodnie, ubogacił więc prelekcję wieloma swoimi zdjęciami ilustrującymi piękno i niedostępność tych gór.

Czas przerwy spędzonej przy kawie i ciastku był czasem na dzielenie się swoimi wrażeniami, ale także okazją do zwiedzenia choćby części Centrum Dialogu. Po przerwie swój koncert dał zespół studencki z bogatą sekcją instrumentalną. Śpiewane były utworzy „Za mgłą” oraz „Moje Bieszczady” z repertuaru zespołu KSU, „Płoną góry, płoną lasy” Czerwonych Gitar, „Nie jestem święty” zespołu Na Bani oraz „Bieszczadzkie Anioły” z repertuaru SDM. Na koniec wystąpił jeszcze zespół klerycki, wciągając całą widownię do wspólnego, żywiołowego śpiewu.

Wspólnemu śpiewaniu towarzyszyły pokazy zdjęć związanych z tematyką turystyczną. Były one prezentowane równolegle z trzech projektorów, tak iż atmosfera gór i jezior otaczała zebranych ze wszystkich stron.

Goście, przychodząc licznie, na ów wieczór z piosenką turystyczną dali organizatorom spory kredyt zaufania, ale na pewno nie byli zawiedzeni. Ktoś z wychodzących pytał się wprost, kiedy będzie kolejne podobne spotkanie… Pewnie nie długo.

 


 

 

 


Budowa Centrum Dialogu była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i środków Gminy Miasta Toruń