Biblioteka jest otwarta w godz. 9.00-13.00.

Procedury udostępniania materiałów bibliotecznych »

Camino - spotkanie z biskupem Santiago de Compostela

W dniach 19-20 kwietnia br. miał miejsce cykl wydarzeń promujących znany szlak pielgrzymkowy do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Od kilku już lat trwają intensywne prace odsłaniające dziedzictwo Szlaku „Camino de Santiago” w naszym regionie, który jest znany jako tzw. Droga Polska („Camino Polaco”), biegnąca od Iławy, przez Nowe Miasto Lubawskie, Brodnicę, Golub-Dobrzyń do Torunia i dalej przez Gniewkowo i Strzelno do Trzemeszna.

W ramach "Dni szlaku św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim" w sobotę 20 kwietnia odbyło się w Centrum Dialogu spotkania z ks. abp. Julianem Barrio, ordynariuszem z Santiago de Compostela - miejsca kultu św. Jakuba Apostoła.

godz. 9.00 - wykład ks. Arcybiskupa pt. "Pielgrzymi wiary na Szlaku św. Jakuba - Camino de Santiago". Wykład był częścią sympozjum "FIDES et ACTIO".

godz. 14.00 - Spotkanie otwarte poświęcone Camino - szlakowi św. Jakuba:

  • Prelekcja ks. abp Juliana Barrio - "O fenomenie Camino de Santiago"
  • Wykład Tomasza Bielickiego "Nie tylko droga. Camino de Santiago na Kujawach i Pomorzu"
  • Prezentacja przewodnika autorstwa Tomasza Bielickiego i Piotra Roszaka "U progu Camino. Przewodnik po kujawsko-pomorskim odcinku Szlaku św. Jakuba"
  • targi książek o Camino de Santiago (z udziałem WAM, Wydawnictwa Naukowego UMK, TWD oraz krakowskiego „Czuwajmy!”)
  • Rozmowa i dyskusja

Spotkanie to zgromadziło prawie 100 osób, w tym także przedstawicieli Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, którzy specjalnie przybyli spoza naszego regionu.

 

Camino de Santiago

 


Budowa Centrum Dialogu była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i środków Gminy Miasta Toruń