W dniach 29 III - 9 IV biblioteka będzie zamknięta!

Przegląd filmów poświęconych podziemiu niepodległościowemu

W czwartek 2 marca 2017 r. odbędzie się w Centrum Dialogu przegląd filmów poświęconych podziemiu niepodległościowemu p.t. "My jesteśmy Wojsko Polskie". Jest to część toruńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem pokazu jest bydgoska delegatura IPN.

  • 10.00–11.00 – Obława
  • 11.00–12.10 – Zapora
  • 12.10–13.00 – Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenia na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

OPISY FILMÓW

Obława, reż. B. Hyży-Czołpińska, 52 min.

Dokument autorstwa Beaty Hyży-Czołpińskiej, uznanej reżyserki pracującej w Ośrodku Telewizji Polskiej w Białymstoku, został zrealizowany przez Telewizję Biełsat na zlecenie IPN. Jego tematem jest rekonstrukcja wydarzeń związanych z Obławą Augustowską, największą zbrodnią popełnioną po II wojnie światowej na Polakach. Film jest także hołdem oddanym pamięci zamordowanych i wołaniem o rozwiązanie zagadki ich losów.

Zapora, reż. K. Starczewski, 67 min.

Opowiada on o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym – majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”. Mjr Dekutowski podobnie jak inni Żołnierze Wyklęci skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć. Powrócił jako bohater.

Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja, reż. S. Górski, 47 min.

Film opowiada historię Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ostatniej legalnej powojennej polskiej władzy, przygotowującej kraj do wyjścia spod okupacji niemieckiej. W dokumencie poruszane są m. in. takie wątki jak: o co walczyli WiNowcy, losy oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle zebranych faktów historycznych, dlaczego bezpieka skierowała przeciwko nim zespoły doborowych morderców pod ścisłym nadzorem Moskwy, prace ekshumacyjne i poszukiwania ciał ofiar reżimu komunistycznego. Przedstawione są relacje żyjących świadków, opracowania naukowe oraz wypowiedzi historyków.

 


Budowa Centrum Dialogu była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i środków Gminy Miasta Toruń