Biblioteka jest czynna w dni powszednie w godz. 9.00-14.00.
Zapraszamy.

Pokaz filmu "Eksterminacja inteligencji pomorskiej"

Film Eksterminacja Inteligencji PomorskiejW czwartek 29 I 2015 r. o godz. 18.00 odbędzie się w Centrum Dialogu pokaz filmu "Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939-1945". Wstęp wolny, zapraszamy.

Film został zrealizowany przez członków Unisławskiego Towarzystwa Historycznego z udziałem nauczycieli i uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Unisławiu. Zdjęcia kręcone były m.in. w obozie Stutthof, miejscach kaźni Polaków w Piaśnicy, Górce Klasztornej i Fordonie. Twórcy dotarli do świadków tragicznych zdarzeń, odwiedzili z kamerą historyków i archiwistów z Bydgoszczy, Gdańska i muzealników ze Stutthofu.

Pokazowi filmu będzie towarzyszyła wystawa przygotowana przez Bydgoską Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej pt.: „Okupacja i zbrodnie niemieckie na Kujawach i Pomorzu południowym”. Przedstawia ona zdjęcia i dokumenty, obrazujące bezprawny i wyjątkowo brutalny system rządów okupacyjnych, zaprowadzonych przez Niemców w 1939 roku na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Na potrzeby ekspozycji zebrano bogaty materiał ilustracyjny, dokumentujący fizyczną eksterminację ludności, wysiedlenia, obozy oraz polskie straty materialne. Pokazano również życie codzienne Polaków pod okupacją i lokalną konspirację antyhitlerowską.

Produkcja ukazuje ogrom zbrodni dokonanej na polskim Pomorzu w latach II wojny światowej. Dramaty pięciu patriotów stanowią exemplum hekatomby polskiej elity. Bohaterami są ks. Feliks Bolt z parafii w Srebrnikach koło Wąbrzeźna, urzędnik z Chełmna Maksymilian Kneblewski, dr Stefan Mirau z Gdańska, ks. Alfons Schultz pracujący w Konarzynach i Subkowach oraz sługa boży ks. Jan Lesiński, wikariusz parafii w Grudziądzu i Gdyni Grabówku.

okupacja i zbrodnie niemieckie na Kujawach i Pomorzu południowym

 


Budowa Centrum Dialogu była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i środków Gminy Miasta Toruń