Biblioteka jest czynna w dni powszednie w godz. 9.00-14.00.
Zapraszamy.

Koncert Andrzeja Kołakowskiego

Koncert Andrzeja KołakowskiegoW sobotni wieczór, 14 lutego 2015 r. w sali Centrum Dialogu im. Jana Pawła II przy Placu Bł. Ks. Phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu odbył się koncert barda Andrzeja Kołakowskiego. Organizatorem koncertu było Towarzystwo Torunium im. Antoniego Bolta.

Głównym tematem pieśni jakie artysta zaśpiewał i zagrał na gitarze akustycznej były motywy patriotyzmu, Żołnierzy Wyklętych oraz Ojczyzny. Sam pieśniarz urodził się w Międzyrzeczu w 1964 roku. Znany jest jako działacz opozycyjny w okresie PRL, bard, poeta, pedagog, publicysta oraz nauczyciel akademicki. Swoim silnym głosem, emocjami jakie przekazywał tego wieczoru poprzez mocne uderzenia w struny gitary oraz liryką sprowadzającą do bólu i cierpienia Żołnierzy Wyklętych spowodował wzruszenie widoczne w oczach niejednej osoby na widowni.

Koncert Andrzeja Kołakowskiego był chronologiczną podróżą i opowieścią o zapomnianych i nieraz niechcianych bohaterach. Każda piosenka była poprzedzona krótkim wstępem. To takie swoiste lekcje historii i przedstawienie mało znanych epizodów z życia Żołnierzy Wyklętych.

Kołakowski ma w swoim repertuarze piosenki poświęcone "Łupaszce", "Ince", "Ogniowi" czy Łukaszowi Cieplińskiemu. Są to skrycie zamordowani żołnierze podziemia niepodległościowego. Inspiracją dla twórczości Andrzeja Kołakowskiego są rzeczy, które nie przemijają i są zawsze obecne w życiu człowieka, a więc wiara, nadzieja i miłość. Znajdują one odbicie w historii, stąd też ballady służą nie tylko upamiętnieniu osób oraz wydarzeń, ale ukazaniu znaczenia tych wielkich wartości w życiu ludzkim.

Spotkanie z Andrzejem Kołakowskim było niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich, którzy zechcieli przybyć na koncert. Była to prawdziwa lekcja historii Polski walczącej i patriotyzmu. Na sobotni koncert przyszło około 150 osób. Występ Kołakowskiego został przyjęty owacjami na stojąco i prośbami o bis.

 

 


Budowa Centrum Dialogu była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i środków Gminy Miasta Toruń