Prezentacja Centrum Dialogu Centrum Dialogu Jana Pawła II w Toruniu – agenda diecezjalna podlega biskupowi toruńskiemu. Ośrodek ten jest miejscem prowadzenia badań i studiów nad wszechstronnie rozumianym dialogiem. Pełni on także funkcję zaplecza dydaktycznego dla Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest także siedzibą Biblioteki Diecezjalnej. https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu Thu, 24 Jun 2021 11:21:49 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management pl-pl Wyróżnienie w konkursie na Obiekt Roku https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/210-obiekt-roku https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/210-obiekt-roku Toruń od lat nagradza obiekty budowlane wyróżniające się walorami architektury nagrodą "Obiekt Roku". Jest to prestiżowa nagroda architektoniczna przyznawana przez Prezydent Miasta Torunia. Budynek Centrum Dialogu otrzymał wyróżnienie w kategorii obiektów użyteczności publicznej. Gratulujemy architektom, p. inż. Andrzejowi Ryczkowi i p. inż. Aleksandrowi Furmankowi udanego pomysłu, a generalnemu wykonawcy - Przedsiębiorstwu EBUD Przemysłówka z Bydgoszczy jakości wykonania.

]]>
bogitor@o2.pl (Administrator) Prezentacja Centrum Dialogu Tue, 01 Oct 2013 07:13:28 +0000
Pomnik Henryka Sienkiewicza https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/197-pomnik-henryka-sienkiewicza https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/197-pomnik-henryka-sienkiewicza Pomnik SienkiewiczaAutorem pomnika Henryka Sienkiewicza usytuowanego przed budynkiem Centrum Dialogu jest artysta rzeźbiarz z Warszawy, prof. Kazimierz Zemła. Pomnik ten jest kopią pomnika znajdującego się w Szwajcarii, w miejscowości Vevey, w której Sienkiewicz mieszkał w latach I wojny światowej i w której zmarł. Szwajcarski oryginał został odsłonięty 25 listopada 2006 roku. W uroczystości tej brała udział m. in. wnuczka noblisty Pani Maria Sienkiewicz.

Toruńska kopia został ustawiona przed Centrum Dialogu w październiku 2012 roku, bezpośrednio przed otwarciem Centrum. Odlana w brązie figura Pisarza stoi na granitowym postumencie z podpisem „Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”. Są to słowa, które Henryk Sienkiewicz wpisał w księgę pamiątkową podczas zwiedzana katedry i muzeum diecezjalnego w Płocku. Celnie streszczają one stosunek Noblisty do Kościoła, któremu wielokrotnie dawał On wyraz w swoich dziełach literackich.

]]>
bogitor@o2.pl (Administrator) Prezentacja Centrum Dialogu Sat, 15 Jun 2013 15:09:32 +0000
Centrum Dialogu - prezentacja projektu https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/243-centrum-prezentacja https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/243-centrum-prezentacja Centrum Dialogu imienia Jana Pawła II nawiązuje do wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Toruniu w XVII wieku. Z inicjatywy króla Władysława IV w 1645 roku w Grodzie Kopernika odbył się wielki zjazd katolików, luteranów i kalwinistów, mający na celu przywrócenie jedności wśród chrześcijan. W trwającym trzy miesiące „braterskim spotkaniu” uczestniczyło 76 teologów z obszaru dzisiejszej Europy Zachodniej i Środkowej. Był to niezwykły dialog na owe czasy, o kilka stuleci wyprzedzający ekumenizm. Akta tego spotkania były szeroko rozpowszechnione w Europie. Do historii przeszło pod nazwą „Colloquium Charitativum”.

Duch dialogu odrodzony został w czasie obchodów 350 rocznicy Colloquium Charitativum w 1995 roku. Utworzono wówczas komitet organizacyjny składający się z: osoby Księdza Biskupa Ordynariusza, władz Torunia, władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Komitet ten zapoczątkował coroczną debatę o nazwie Colloquia Torunensia. Do tej pory odbyło się 17 spotkań, a jej uczestnikami byli liczni naukowcy, politycy, duchowni, reprezentujący bogactwo życia intelektualnego i duchowego.

]]>
bogitor@o2.pl (Administrator) Prezentacja Centrum Dialogu Sat, 20 Oct 2012 11:24:16 +0000
Centrum Dialogu w TVP 1 https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/159-centrum-dialogu-w-tvp-1 https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/159-centrum-dialogu-w-tvp-1 Redakcja programów katolickich w ramach Telewizji Polskiej przygotowała nowy cykl audycji zatytułowany "Mam przepis na pielgrzymowanie". Przewodnikiem i prowadzącym program jest ks. Przemek Kawecki, który na swoim rowerze wyrusza w drogę z Czerwińska do wielu ciekawych miejsc w Polsce. Pierwszym jego przystaniem był Toruń, a główną "gwiazdą" tego odcinka było nasze Centrum Dialogu. Materiał został wyemitowany w programie 1 TVP w środę 10 października. Można go zobaczyć na stronie internetowej telewizji: odc. 1 - Toruń Centrum Dialogu. Audycje powstały przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i mają na celu pokazać wykorzystanie funduszy unijnych przez podmioty kościelne.

]]>
bogitor@o2.pl (Administrator) Prezentacja Centrum Dialogu Mon, 15 Oct 2012 05:03:47 +0000
Wygląd architektoniczny Centrum Dialogu https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/156-architektura-centrum-dialogu https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/156-architektura-centrum-dialogu Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć pokazujących wygląd zewnętrzny Centrum Dialogu. Warto zwrócić uwagę na ciekawe dopasowanie nowoczesnych form architektonicznych, do dominującej w tej części ul. Sienkiewicza zabudowy, pochodzącej z początku XX w.

]]>
bogitor@o2.pl (Administrator) Prezentacja Centrum Dialogu Mon, 01 Oct 2012 18:28:18 +0000
Końcówka budowy Centrum Dialogu https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/150-koniec-budowy-centrum-dialogu https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/150-koniec-budowy-centrum-dialogu Powoli dobiega końca budowa Centrum Dialogu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ilustrujących wygląd zewnętrzny nowego budynku.

 

]]>
bogitor@o2.pl (Administrator) Prezentacja Centrum Dialogu Fri, 16 Mar 2012 07:36:18 +0000
Wmurowanie kamienia węgielnego pod Centrum Dialogu im. bł. Jana Pawła II https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/137-wmurowanie-kamienia-wegielnego https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/137-wmurowanie-kamienia-wegielnego Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore przewodniczył uroczystości podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Dialogu im. bł. Jana Pawła II w Toruniu. – Niech wzrasta i niech się rozwija – powiedział abp Migliore podczas poświęcenia kamienia węgielnego. Centrum Dialogu im. bł. Jana Pawła II powstało z inicjatywy ks. biskupa Andrzeja Suskiego.

Uroczystości wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego rozpoczęły się 27 VI 2011 o godz. 12. na placu budowy przy pl. Frelichowskiego 1, gdzie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne diecezji toruńskiej. W powstającym centrum mieścić się będzie m.in. nowoczesna biblioteka diecezjalna zawierająca drogocenne zbiory oraz sale konferencyjne, w których odbywać się będą Colloquia Torunensia.

]]>
bogitor@o2.pl (Administrator) Prezentacja Centrum Dialogu Thu, 30 Jun 2011 06:25:28 +0000
Budowa Centrum Dialogu cz.II https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/133-budowa-centrum-dialogu-czii https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/133-budowa-centrum-dialogu-czii Zapraszamy do obejrzenia kolejnej partii zdjęć ilustrującej postępy przy budowie Centrum Dialogu.

]]>
bogitor@o2.pl (Administrator) Prezentacja Centrum Dialogu Wed, 27 Apr 2011 07:07:38 +0000
Budowa Centrum Dialogu https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/130-budowa-centrum-dialogu https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/130-budowa-centrum-dialogu Od jesieni ubiegłego roku nieustannie posuwa się do przodu budowa Centrum Dialogu, w którym swoje miejsce znajdzie nasza biblioteka. Prace trwają praktycznie nieustannie, mimo iż zimowa pogoda znacznie je utrudnia. Zamieszczamy poniżej małą galerię zdjęć prezentującą postępy budowy.

 

]]>
bogitor@o2.pl (Administrator) Prezentacja Centrum Dialogu Wed, 02 Mar 2011 16:37:46 +0000
Centrum Dialogu https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/117-centrum-dialogu https://bibdiec.pl/budynek-centrum-dialogu/117-centrum-dialogu Projekt "Centrum Dialogu"

Celem projektu jest budowa i wyposażenie Centrum Dialogu. Obiekt ma służyć poprawie jakości kształcenia, rozwoju i unowocześniania infrastruktury edukacyjno – wychowawczej. Budynek Centrum Dialogu zostanie zlokalizowany przy placu Frelichowskiego 1 w Toruniu. W budynku znajdzie się dwukondygnacyjna sala konferencyjna oraz biblioteka, magazyny książek i czasopism, część mieszkalna dla prelegentów, sala wielofunkcyjna i małe salki konferencyjne.

Budynek będzie przyczyniał się do poprawy infrastruktury edukacyjnej regionu poprzez pomoc dla studentów. Biblioteka Centrum będzie mogła jednocześnie obsłużyć 100 osób, w bibliotece dostępność do zbiorów będzie bezpośrednia, poprzez umieszczenie praktycznie całego księgozbioru  w wolnym dostępnie. Projekt wzoruje się na bibliotekach amerykańskich. Miejsce studium znajdzie się w hali bibliotecznej. Jedynie najstarsze książki będą w zbiorze udostępnianym przez pracowników biblioteki. Będzie to biblioteka naukowa.

]]>
bogitor@o2.pl (Administrator) Prezentacja Centrum Dialogu Fri, 19 Nov 2010 10:20:40 +0000