W dniach 29 III - 9 IV biblioteka będzie zamknięta!

Rady Diecezjalne

W sobotę 17 V 2014 r. w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbyło się wiosenne wspólne spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej oraz Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Toruńskiej. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele stałych lektorów i stałych akolitów naszej diecezji. W sumie w spotkaniu wzięło kilkadziesiąt osób, głównie świeckich, z całej diecezji.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa z Liturgii Godzin. Następnie ks. bp Andrzej Suski podzielił się z zebranymi refleksją ze spotkania biskupów z Polski z papieżem Franciszkiem, które miało miejsce na początku lutego tegoż roku w Watykanie.

Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej Waldemar Furmanek omówił przygotowania Marszu dla Życia i Rodziny, który w tym roku przejdzie ulicami aż czterech miast naszej diecezji: Torunia, Grudziądza, Brodnicy oraz Działdowa. Tegoroczne marsze w obronie życia i rodziny odbędą się głównie w dniu 1 czerwca, w sumie w przeszło 100 miastach całej Polski.

 

O. Jacek Dubel zaprosił zebranych do uczestnictwa w Diecezjalnym Forum Ewangelizacyjnym, które odbędzie się w trzech rejonach duszpasterskich naszej diecezji: brodnickim (23 VIII w Nowym Mieście Lubawskim); grudziądzkim (30 VIII w Grudziądzu); toruńskim (6 IX w Toruniu). Forum jest adresowane do: kapłanów, członków Parafialnych Rad Duszpasterskich, katechetów, członków ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich oraz stałych lektorów i stałych akolitów. Termin zgłaszania uczestnictwa został wyznaczony do dnia 25 VIII na adres Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

W kolejnym punkcie dk. Waldemar Rozynkowski przedstawił przebieg formacji przygotowującej do przyjęcia posługi stałego lektora i stałego akolity w naszej diecezji. Od 12 IV b.r. posługuje w kilkunastu parafiach naszej diecezji 25 pierwszych stałych akolitów. Dnia 29 VI b.r. w katedrze toruńskiej grupa 20 mężczyzn otrzyma posługę stałego lektora. Trwa nabór na kolejny cykl formacyjny.

Ks. Artur Szymczyk podzielił się z zebranymi wizją i stanem przygotowań diecezji do Światowych Dni Młodzieży w Polsce, które będą miały miejsce w 2016 roku. Ważnym etapem przygotowań będą Diecezjalne Dni Młodzieży, które zostaną zorganizowane w Hartowcu w dniach 24-27 VII b.r. Bliższe informacje o tym wydarzeniu można uzyskać na stronie: www.pio-torun.pl.

Na zakończenie wysłuchaliśmy wykładu ks. dra hab. Piotra Krakowiaka, który wprowadził zebranych w plan zakładania w naszej diecezji Parafialnych Klubów Seniora im. Św. Jana Pawła II. Ma to być z jednej strony forma wdzięczności za osobę św. Jana Pawła II, z drugiej natomiast odpowiedź na pilną potrzebę stworzenia przestrzeni spotkania i działania dla osób starszych.

Dk. Waldemar Rozynkowski

Przewodniczący DRRiSKDT

 


Budowa Centrum Dialogu była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i środków Gminy Miasta Toruń