2022-11-14

Spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem

W piątek 18 listopada odbędzie się w Toruniu kolejne spotkanie z cyklu Dysputy Kopernikańskie, organizowane przez Instytut Copernicanum. Tym razem z udziałem historyka z Polskiej Akademii Nauk, prof. Grzegorza Kucharczyka. Nasz gość wygłosi prelekcję pod tytułem: Od Mitteleuropy do Ostpolitik. Tradycje niemieckiej polityki wobec Polski w XX i XXI wieku.

– To będzie krótki, treściwy przegląd tradycji niemieckiego spojrzenia na Europę Środkową i Wschodnią. Jest zaskakująca ciągłość pomiędzy tym co zaczęło się w epoce Bismarcka i Mitteleuropy, a tym co obserwujemy w XXI wieku – mówi prof. Grzegorz Kucharczyk.

Po wykładzie zaplanowana jest dyskusja z możliwością zadawania pytań. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00, w toruńskim Centrum Dialogu przy ul. Placu Frelichowskiego 1. Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

Prof. Grzegorz Kucharczyk jest pracownikiem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.  Specjalizuje się w historii Prus XIX i XX wieku, stosunkach polsko-niemieckich w XIX i XX wieku oraz historii myśli politycznej.

Jest autorem wielu publikacji, w tym książek m.in. Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji, Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła, Hohenzollernowie, Prusy. Pięć wieków. Współtworzył też serię podręczników historii do gimnazjum Przez tysiąclecia i wieki. Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne w dziedzinie historii, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Centrum Dialogu im. Jana Pawła II oraz Biblioteka Diecezjalna w Toruniu

Godziny otwarcia Biblioteki Diecezjalnej:

Poniedziałek, środa - piątek: 9.00 - 16.00
Wtorek: 9.00 - 18.00

W soboty, niedziele oraz dni świąteczne biblioteka jest zamknięta.

Centrum Dialogu im. Jana Pawła II

Dyrektor Centrum Dialogu i Biblioteki: